10 pravidiel používania mobilu

Zopár samozrejmých tipov pri používaní mobilných telefónov. Sú samozrejmé aj pre Vás?

1. Pri jedle telefón odložte

Je to základné pravidlo slušnosti a prejav zdvorilosti voči Vašim partnerom, s ktorými stolujete. Pokiaľ je nevyhnutné, aby ste na telefonát odpovedali, vopred sa ospravedlňte a vysvetlite, že čakáte dôležitý telefonát (alebo Vaše dieťa je samé doma a dohodli ste sa, že zavolá)

2. Ukončite hovor, keď platíte pri pokladni

Bez ohľadu na to, či to pokladníkovi prekáža, alebo si myslíme, že "ten je na to zvyknutý", je to prejav hrubého správania. Keď platíme, prejavíme úctu pokladníkovi, keď mu venujeme náš pohľad, pozdrav, poďakovanie.

3. Nikdy nekričte, keď telefonujete

"Počujete ma? A teraz?"... ak nás nepočujú, možno by bolo lepšie zavolať neskôr. Keď telefonujete na verejnosti, snažte sa nezvyšovať hlas. Nikto iný nepotrebuje byť vtiahnutý do nášho rozhovoru - a teda počúvať, o čom sa rozprávame.

4. Nikdy nepíšte SMS alebo netelefonujte, keď šoférujete

Treba k tomu komentár? 🙂

5. Vyhnite sa písaniu správ počas pracovných mítingov

A nechcite, aby šéf zdvihol zrak a videl Vás ako "smskujete" a úplne ignorujte, čo sa deje na mítingu. Naviac, ak ste šéf, dávate zlý príklad svojim pracovníkom.

6. Vypnite si zvonenie na miestach ako kostol, chrám, divadlo

Predsa malý komentár k jasnej veci. Vedzte, že aj skontrolovanie displeja mobilu a jeho rozsvietenie v tmavom divadle - aj keď netelefonujete alebo nepíšete správy - je neslušné a neúctivé.

7. Vyhnite sa telefonovaniu v čakárni. Ak musíte volať, opustite miestnosť.

Čakárne alebo všeobecne miestnosti, kde sa zhromažďuje viac ľudí, bývajú preplnené a hlučné - nie úplne ideálne miesto na telefonovanie. Ak musíte telefonovať, odíďte z miestnosti, aby ste nerušili ostatných ľudí.

8. Vyhnite sa telefonovaniu v prostriedkoch hromadnej prepravy

V MHD sú ľudia väčšinou stresovaní, uponáhľaní alebo jednoducho vyčerpaní. Jediné, čo chcú je, dostať sa na miesto, kam idú a nie počúvať Vaše konverzácie o sestre nového priateľa Vášho bratranca. Keď ste na verejnosti, jednoducho buďte úctiví, vychutnávajte si daný moment a priateľov, s ktorými ste.

9. Stíšte hlas, keď telefonujete na verejnosti

Toto pravidlo je pokračovaním pravidla "nikdy nekričte na verejnosti". Nie, že by sme nemali kričať, ale automaticky by sme mali stíšiť náš hlas. Ak nechcete počúvať hovory iných ľudí, buďte si istí, že oni tak isto nemajú záujem počúvať Vaše konverzácie.

10. Nezdvíhajte hovor uprostred osobnej konverzácie

Mobilné telefóny nám dokážu úplne narušiť medziľudské vzťahy. Nemali by sme napríklad ani len "hodiť očkom" po displeji mobilu, keď sa bavíme s niekým na párty. Niekedy je fajn si uvedomiť, ako by to bolo príjemné nám. Potom by sme to nerobili ostatným.

Spracované podľa článku Cell Phone Rules You Should Be Following - But Don´t