Poviem Vám príbeh o ovčiarskom psovi a vlkovi, ktorý rozprával skúsený manažér (nazvime ho Peter) svojmu novému, mladému kolegovi (Vlado).

Vysoko v horách na zelenej lúke sa páslo stádo oviec. Zrazu prišiel vlk, ktorý bol úlisný a mocný. Rád predvádzal svoju silu a tak ovce strašil a plienil. Keď ho vlastné vyčíňanie unavilo, odišiel hľadať nové vzrušenie. Potom sa na lúke objavil ovčiarsky pes. Našiel zúbožené ovce, ustráchané, dotrhané. Pomohol im, olízal rany, dodal odvahu a nakoniec pozháňal do stáda, aby ich zviedol z hôr dolu.

Petrovi sa zdalo, že jeho mladší kolega chce byť ako ten vlk. Je dravý, silný a schopný. Chce vyhrávať a ukazuje svoju dominanciu. Peter chcel, aby bol viac ako ovčiarsky pes. Aby dosahoval ciele bez prelievania krvi, aby nepoužíval strach ako hlavný motivátor, aby bol viac otvorený voči ľuďom. Vlado si príbeh vypočul a povedal: „Príbeh je to zaujímavý a je na ňom aj niečo pravdivé. Ale ja si myslím, že na ľudí treba byť tvrdý. Iba keď na nich budem tlačiť a budem prísny, dosiahnem cieľ a výsledky. A nakoniec pomáham aj im, posúvam ich tak ďalej, sú stále v pohotovosti a pripravení podať najlepší výkon.“

Tento príbeh na nás „vytiahla“ na jednom z tréningov Leadershipu Gabika – naša lektorka.

Mali sme sa zamyslieť nad tým, ako sa správa vlk a ako ovčiarsky pes. Čo je pre nich charakteristické. Na prvý pohľad (aspoň môj) sa mi zdalo, že pes, jednoznačne „dobrý“ a vlk „zlý“. Avšak hlbšou analýzou, premýšľaním o výhodách a nevýhodách jednotlivých typov správaní sme prišli na to, že sa nedá jednoznačne povedať, kto z týchto dvoch – vlk alebo pes – je „dobrý“ a kto „zlý“.

Tak isto to nevieme povedať ani o manažéroch. Vybavilo sa Vám pri čítaní príbehu, kto vo Vašom pracovnom kolektíve je viac vlk a kto viac pes? ?

Na čo sme ale prišli my je, že dôležité je AKÉ OVCE MÁME V STÁDE a TIEŽ AKO DLHO SÚ V NAŠOM STÁDE. Ak chce manažér motivovať svojich podriadených, musí najprv vedieť, akí sú to ľudia. Aké majú hodnoty, aké sú ich priority. Potom sa môžu rozhodnúť, či budú na nich ako „vlci“ alebo ako „psi“. Ktoré z týchto dvoch správaní ich viac „motivuje“.

Tréning sa niesol vo veľmi príjemnej atmosfére. Vďaka lektorke ale aj účastníkom, ktorí sa veľmi dobre zapájali, reagovali. Dozvedeli sme sa o každom z nás veľa vecí – okrem tých pracovných aj napríklad to, koľkí z nás tancujú, koľkí dobre vedia variť, niečo o kraniosakrálnej terapii ?

A ešte niečo. To, že nie vždy je dobré byť „psom“, pretože by ste mohli byť ako acylpyrín. Prečo? Pretože síce neublíži, ale ani nevylieči. (postreh jedného z účastníkov)

Ako vidíte, naše tréningy sú vzájomne obohacujúce. Aj my ako lektori sa vždy veľa dozvieme a získame nové pohľady.

Ďakujem všetkým účastníkom tréningu Leadership za ich príjemnú spätnú väzbu a tešíme sa na ďalšie stretnutia a tréningy.

Ak aj vy máte svoje skúsenosti s ovcami, psami, vlkmi alebo nebodaj s acylpyrínom, kľudne sa o ne s nami podeľte. Napríklad na Facebooku.

Nikola